WROCŁAW / PAWILON CZTERECH KOPUŁ I WYTWÓRNIA FILMÓW FABULARNYCH

 W bliskim sąsiedztwie Wrocławskiego ZOO, znajduje się ciekawy zespół zabudowy z początku dwudziestego wieku. Na obszernym ternie umieszczono potężną halę, pawilon wystawowy i spacerową pergolę wokół rozległej fontanny. W czworobocznym pawilonie, od niedawna mieści się Muzeum Sztuki Współczesnej Pawilon Czterech Kopuł, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W ciekawej architektonicznie bryle budynku wyeksponowano dzieła największych współczesnych twórców: Magdaleny Abakanowicz, Tadeusza Kantora, Władysława Hasiora, czasowo oglądać można było zbiór dzieł Andy’ego Warhola, żeby wymienić tylko najbardziej znane nazwiska. Całkowicie białe wnętrze budynku w połączeniu z trochę oślepiającym oświetleniem sprawia wrażenie, jakby dzieła zawieszono w białej mgle, która nie zakłóca odbioru samych dzieł.  Warto tu zajrzeć choćby z ciekawości, nawet nie będąc miłośnikiem sztuki współczesnej. Wizyta sama w sobie jest przyjemnym doznaniem estetycznym.  Przyjemną atmosferę miejsca tworzy z pewnością również wyjątkowo  uprzejmy i profesjonalny personel muzeum.

Centralny dziedziniec budynku, przykryty ogromnym szklanym dachem, mieści przyjemną (choć dość drogą) kawiarnię, w której można przysiąść na chwilę w trakcie lub po zakończeniu zwiedzania.

Sam budynek Pawilonu Czterech Kopuł jest ciekawym obiektem architektonicznym. Zaprojektowany przez niemieckiego projektanta Hansa Poelziga, budynek o proporcjonalnej bryle, przykryty czterema kopułami na narożnikach, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, wraz z sąsiadującą Halą Stulecia. Cały kompleks wzniesiono przed pierwszą wojną światową w na potrzeby wystawy związanej z 100 rocznicą zwycięstwa Prus nad Napoleonem. Ten sam architekt, Hans Poelzig, zaprojektował również Wieżę Górnośląską wzniesioną na potrzeby innej wystawy: Wystawy Wschodnioniemieckiej odbywającej się w 1911r. w Poznaniu na dzisiejszych terenach targowych. Na pozostałościach tej wieży, rozebranej po II wojnie światowej, stoi dziś iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich, jeden z wieloletnich symboli targowego Poznania.

W okresie powojennym Pawilon należał do Wytwórni Filmów Fabularnych i stanowił miejsce powstania wielu znanych polskich filmów. Dziś wytwórnia (aktualnie Centrum Technologii Audiowizualnych, mieści się w sąsiednim budynku (wejście od placu z kolumnami). Warto tam zajrzeć – w holu wejściowym na parterze budynku wyeksponowano kostiumy bohaterów filmowych miejscowych produkcji: „Czterech Pancernych” „Lalki” „Rękopisu znalezionego w Saragossie” i innych. Przy wejściu tablice upamiętniające artystów filmowych, m.in. Zbigniewa Cybulskiego. Od września do końca 2017r. kolekcja kostiumów będzie eksponowana w Pawilonie Czterech Kopuł.

Na zakończenie zwiedzania warto wejść do budynku Pergoli, również zaprojektowanej przez Hansa Poelziga. Na parterze budynku mieści się restauracja, z niezbyt obszernym ale wystarczająco różnorodnym menu by każdy coś dla siebie mógł wybrać, a dania są smaczne. Z tarasu restauracji rozciąga się przyjemny widok na wielką fontannę (wieczorami pokazy przy muzyce), którą okala blisko siedemset metrów malowniczo porośniętej zielenią pergoli spacerowej. Kto jest na tyle ciekawski by z kawiarni pójść schodami na piętro, znajdzie górny taras, z którego widać całą okolicę i dachy Pawilonu.

Dodatkowa atrakcja we wrześniu w piątki o 21:00 na parkingu przy Hali Stulecia: kino samochodowe .

Veni

 

Książka na temat:

„Mikrokosmos” Normana Daviesa – historia Wrocławia. Poważna pozycja autora którego nie trzeba przedstawiać. Chociaż o samej Hali Stulecia znajdziemy tu niewiele, to bardzo ważny jest przedstawiony tu kontekst historyczny.

Do poczytania w klimacie: „Eberhard Mock. Tom 3 Mock.” Marka Krajewskiego. Miłośnikom kryminałów nie trzeba przedstawiać Eberharda Mocka. Tym razem miejscem zbrodni jest Hala Stulecia. W aferę kryminalną zaplątany jest również słynny architekt. Lekkie ale nie dla dzieci.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *