Świnoujście / Hotel z historią

Zazwyczaj na jednorazowy nocleg szukam sieciówek, dających pewność, że nawet późny gość nie pójdzie spać bez kolacji.  Ale w Świnoujściu można swobodnie przenocować  w jednym z nie oferujących wyżywienia apartamentów w dzielnicy nadmorskiej, w zachodniej części miejscowości. Przy pobliskiej promenadzie, ciągnącej się wzdłuż całej dzielnicy, jest wystarczająca ilość małych kawiarni i restauracji, by nikt nie szedł spać głodny nawet w październiku.

Szukający czegoś bardziej oryginalnego (i ze śniadaniem) mogą wybrać hotel Cesarskie Ogrody w zabytkowym, starannie odrestaurowanym budynku. Otaczający hotel park jest również zabytkiem objętym opieką konserwatorską. Nazwa hotelu nawiązuje do okresu początków Świnoujścia jako uzdrowiska z przełomu XIX i XX wieku, kiedy dzięki uzyskaniu połączenia kolejowego z Berlinem, stało się ulubionym miejscem wypoczynku Berlińczyków, również ówczesnej rodziny cesarskiej. Jednak pierwotny charakter i przeznaczenie budynku były zupełnie inne.

Historia obiektu zbudowanego w 1919r. sięga początków XIX w. kiedy to rząd pruski obciążył tutejszą gminę obowiązkiem opieki nad chorymi biedakami i marynarzami. Powstanie budynku szpitala

dobrze świadczy o ówczesnych władzach gminy, które w ten sposób postawiły kres niechlubnym praktykom wzbogacania się niektórych obywateli kosztem owych biedaków. „…za opłatę wnoszoną przez miasto przyjmowali oni chorych biedaków i marynarzy do swoich domów, gdzie otaczano ich tzw. opieką, która skracała nie tyle ich cierpienia co żywot” (Dr. Józef Pluciński „Dzieje szpitala w Świnoujściu” eswinoujscie.pl 23.11.2009r).

Budynek, o dziwo, przetrwał ciężki nalot aliancki w 1944r. Po zakończeniu II wojny światowej był szpitalem wojskowym, opuszczonym i niszczejącym od roku 1992r. „Przed całkowitą dewastacją uchroniły go historie o duchach” (j.w.). Obiekt został sprzedany przez miasto prywatnemu właścicielowi by od 2009r. pełnić funkcję całkiem udanego hotelu.

Całą ciekawą historię obiektu można przeczytać tutaj, w artykule powstałym jeszcze przed przebudową obiektu.

Strona hotelu tutaj.

Przy przeprawie promowej należy liczyć się z oczekiwaniem, nawet w pazdzierniku. Dla niecierpliwych – droga przez Niemcy. Dla cierpliwych – widoki.

Jeden komentarz do “Świnoujście / Hotel z historią”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *