PRZECZYTAJ

Jadąc w nowe miejsce lubię nie tylko wiedzieć dokąd jadę. Nie opuszczam domu bez dobrej książki o tematyce związanej z danym miejscem.

Związane z opisywanymi przeze mnie miejscami:

  1. „Chorwacja. Przewodnik historyczny”; Sławomir Koper. Tak na prawdę, to nie jest przewodnik. To wspaniale napisana opowieść, a właściwie zbiór opowieści, o dzisiejszej i dawnej Chorwacji.  Autor jest historykiem i niezrównanym gawędziarzem. Fakty historyczne przedstawia w sposób barwny, zawsze w szerszym kontekście, z ciekawymi dygresjami, opatrując je aktualnymi obserwacjami z własnych pobytów w Chorwacji. Polecam gorąco. Świetna książka dla wszystkich ciekawych świata. Czyta się jednym tchem.
  2. „Władca Piorunów”; Przemysław Słowiński, Krzysztof K. Słowiński. Bardzo ciekawa biografia urodzonego na terenie dzisiejszej Chorwacji Nikoli Tesli. Wiele zaskakujących faktów z życia Tesli, opisy wynalazków ze znaczną ilością szczegółów technicznych.
  3. „Groch i kapusta”; Elżbieta Dzikowska
  4. „Poznań miasto niepoznane” Marek Rezler, Jerzy Bogdanowski
  5. „Mój ojciec i dęby” Arkady Fiedler. Wspomnienia znanego podróżnika z dzieciństwa i młodości. Opowieść o wyprawach w dolinie Warty,  fascynacji przyrodą, miłości do literatury, ale także o życiu Polaków w  zaborze pruskim i dawnym Poznaniu. Osobiste wspomnienia i jednocześnie relacja z pierwszej ręki o czasach, które większość z nas zna już tylko z lekcji historii. Jak wszystkie książki Arkadego Fiedlera czyta się jak powieść.
  6. „Podróże do Polski” Jarosław Iwaszkiewicz
  7. „Mikrokosmos” Norman Davies
  8. Ryszard Kapuściński „Podróże z Herodotem”. Wspaniałe. Myśli, refleksje,  podróże Herodota i Konfucjusz a w tym wszystkim opisane z wielkim poczuciem humoru  własne podróże autora.  W wersji audiobook czyta Stanisław Brejdygant. Fantastyczne.

PODRÓŻE BEZ TŁOKU