POZNAŃ / GENIUS LOCI

05.08.2017r.  Rezerwat Archeologiczny GENIUS LOCI na Ostrowie Tumskim w Poznaniu

Budynek rezerwatu archeologicznego Genius Loci  nie rzuca się w oczy. Mały, estetyczny pawilon przy ul. Ks. Posadzego zbudowano w miejscu gdzie przed tysiącem lat znajdowały się pierwsze wały  obronne.  Właściwie znajdują się  tam do dziś, ukryte tuż pod poziomem ulicy.

W budynku Genius Loci można zagłębić się 6 metrów poniżej dzisiejszego poziomu ulic Ostrowa i prawie dosłownie dotknąć historii. Dla potrzeb muzeum odkryto i zabezpieczono fragment ukrytych pod ziemią wałów z czasów Mieszka I i późniejszych murów obronnych. Z poziomu dwóch tarasów wewnątrz budynku rezerwatu można podziwiać odkryte w ponad sześciometrowym wykopie dzieło średniowiecznej sztuki inżynierskiej. Na pionowej ścianie wykopaliska widać przekrój gruntu z wszystkimi warstwami wyraźnie odwzorowującymi układ konstrukcji wałów i ślady późniejszych murów. Na jednej z prezentacji na pulpitach tarasu można zobaczyć jak archeolodzy i konserwatorzy zdołali odkryć i zabezpieczyć dla zwiedzających pozostałości budwli.

Konstrukcję murów z okresu renesansu, słabo widoczną z perspektywy szklanej podłogi korytarza, pokazano dzięki wbudowaniu pasa luster. W ten sposób patrząc „z lotu ptaka”  wyraźnie zobaczyć także boczny widok,  z  lukową konstrukcją.

Zwiedzanie rozpoczyna pokaz około 30 minutowego filmu w kameralnej sali kinowej. Warto go zobaczyć ze względu na rzadko dostępne informacje podane w przyjaznej formie.

Obiekt zwiedza się z audioprzewodnikiem. Całość uzupełniają nienachalne, pojedyncze ekspozycje przedmiotów odkrytych w okolicy, w tym ozdoby i zabawki.

Ciekawostką jest informacja o badaniach prowadzonych na sąsiedniej Śródce, która jak się okazuje była najstarszą polską chrześcijańską nekropolią.

Wszystko pokazane w sposób oryginalny i nowoczesny. Miejsce jest przyjazne dzieciom.  Prezentowane są wydobyte w okolice średniowieczne zabawki. Są też repliki w „kąciku otroka”, gdzie najmłodsi mogą wyprubować  średniowieczne zabawki. Można odwiedzić nawet z przedszkolakiem. Niedługą wizytę w Genius Loci można potraktować jako część większej wyprawy złożonej z wizyty w sąsiednich Bramie Poznania i Muzeum Archidziecezjalnym, albo jako część niedzielnej wycieczki na kawę i ciastko . A wszystko to w spokojnej, kojącej atmosferze Ostrowa Tumskiego.

Dla głodnych, zaraz za mostem Jordana, coraz większy wybórwpisujących się w klimat dzielnicy  kawiarenek i restauracji  (obiad na Śródce).

Ciekawe informacje na temat Zamku Cesarskiego, Zamku Królewskiego, Ostrowa Tumskiego i innych ciekawych miejsc w Poznaniu można znaleźć na stronie Traktu Królewsko – Cesarskiego. Jest też do pobrania ułatwiająca zwiedzanie Poznania aplikacja na smartfona TRAKT.

Veni

Jeden komentarz do “POZNAŃ / GENIUS LOCI”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *