FROMBORK

24 lipca 2017r. Frombork

Do Fromborka z Krynicy Morskiej w linii prostej jest tylko 16km. Przez Zalew Wiślany. Można popłynąć statkiem z Krynicy – rejs trwa ok. 1,5h. Dojazd samochodem zajmuje tyle samo czasu. Ze względu na kontynuację podróży bez powrotu do Krynicy, wybraliśmy drugą opcję.

Trasę dojazdu samochodem trzeba wybierać rozważnie, żeby nie utknąć na przeprawie promowej przez Wisłę.

Po zjechaniu z S7 trasa prowadzi przez coraz spokojniejsze okolice. Szpaler drzew, dziurawa droga, łąki, krowy, spokój.

W poniedziałki muzeum Kopernika nieczynne, ale i tak warto odwiedzić położony na wzgórzu nad Zatoką Frauenburg, jak nazywali miasto niemieccy osadnicy. Frombork to spolszczenie niemieckiej nazwy, która w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Gród (Naszej) Pani” – od katedry Najświętszej Marii Panny, której budowa, związana przeniesieniem biskupstwa, stoi na początku historii miasta.

Pomimo, że muzeum jest zamknięte, można posiedzieć na otoczonym murami dziedzińcu, wejść na wieżę widokową, lub zwiedzić wnętrze katedry.

Wejście na wieżę nie jest trudne. Nie przypomina ciasnych latarni morskich. W przestronnym jak na wieżę wnętrzu spokojnie kiwa się wahadło Foucaulta. Na kolejnych kondygnacjach obrazy inspirowane wizerunkiem Kopernika powodują że wnętrze jest mniej surowe, a wspinaczka nie nuży.

W katedrze grób Kopernika przy „jego” ołtarzu. Warto pamiętać że najczęściej odwiedzana fromborska budowla, to nie zamek a kanionia, a słynny astronom był kanonikiem. Grób Kopernika odnaleziono niedawno. Jego lokalizację wskazano badając zwyczaje kanoników związane z pochówkiem. Odnalezione szczątki określono jako „z wysokim prawdopodobieństwem” należące do Kopernika. Informacje można wyczytać na planszy wewnątrz katedry, przy grobie astronoma, przy trzecim ołtarzu po prawej.

Nowa ciekawostka dotyczy też ogrodów kanonickich, za murami obok wieży Kopernika. Otóż podobno astronom mieszkał w budynkach kanonii na terenie dzisiejszego ogrodu i prowadził swoje badania z rodzaju platformy zwanej „pavimentum”, zbudowanego w ogrodzie swojego domu. Inaczej niż na obrazie Matejki. Archeolodzy prowadzą poszukiwania pavimentum w ogrodach.

Za północnym murem katedry stoi pomnik Kopernika. Mijając go dojdziemy do wieży wodnej, w której znajduje się kawiarenka. Wieża wodna służyła do dostarczania wody do kanonii. Zamontowany w niej miedziany mechanizm czerpalny, którego autorstwo przypisywano też Kopernikowi, skonstruował podobno człowiek nazwiskiem Händl, który był pradziadkiem sławnego kompozytora.

W kawiarence można zjeść pyszne ciasto, trzeba tylko wejść do środka i dokonać trudnego wyboru pomiędzy torcikiem bezowym a czekoladowym, czy innymi cudami. W zależności od humoru, można zjadać ciacho z widokiem na katedrę, lub dopływający do wieży Kanał Kopernika.

Veni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *