CHORWACJA / MUZEUM TESLI W SMILJAN

  • 8 lipca 2017r.

W drodze powrotnej postanowiliśmy zwiedzić oddalone od wybrzeża muzeum Tesli w Smiljan koło Gospica. Łatwy, dobrze oznakowany dojazd z autostrady.
Muzeum Tesli to miłe miejsce na krótki odpoczynek, ale nie należy się spodziewać wielkiej ekspozycji i fajerwerków. W zasadzie nie jest to muzeum, raczej miejsce poświęcone pamięci urodzonego tu wielkiego wynalazcy. Miły, uporządkowany teren nad małą rzeczką u podnóża gór. Ładnie odrestaurowane budynki domu w którym wychowywał się wynalazca, i kościoła (ojciec Nikoli, Milutin Tesla był prawosławnym duchownym). Obok stodoła, z której dachu mały Nikola spadł sprawdzając czy można polecieć na ojcowskim parasolu. Przed domem stoi pomnik Tesli.
Parter domu wypełnia multimedialna ekspozycja ze zdjęciami i informacjami o życiu Tesli. Na strychu kilka kopi wynalazków. Urządzenia można uruchamiać i sprawdzać ich działanie (ze względu na pole elektromagnetyczne nie mogą tam wchodzić osoby z rozrusznikami serca).
Kilka kroków dalej znajduje się budynek odbiegający wyglądem od pozostałych – rodzaj solidnej drewnianej szopy, z metalową kulą na wysokiej iglicy nad dachem. Budynek zbudowano na podobieństwo laboratorium Tesli w Colorado Springs. Laboratorium w Colorado Tesla zbudował dla swoich potrzeb od podstaw. Laboratorium w Colorado celowo miało być na uboczu, ze względu na niepokój jaki wzbudzały eksperymenty Tesli wśród sąsiadów, szczególnie po pożarze jego laboratorium w Nowym Jorku. Podczas swoich eksperymentów nad polem elektromagnetycznym Tesla doprowadził do całkowitego zniszczenia generatora pozbawiając elektryczności całe miasto. Podobno w okolicy iskrzyły nawet hydranty. Szybko podłączono generator zapasowy, jednak Tesla odzyskał zasilanie dopiero gdy wraz ze swymi inżynierami zadeklarował osobiste przystąpienie do naprawy zniszczeń.
W budynku – laboratorium z Colorado – co dwie godziny odbywa się pokaz bezprzewodowych lamp Tesli (ze względu na bardzo silne pole elektromagnetyczne również zakaz wstępu dla osób z rozrusznikami serca i zakaz używania sprzętu elektronicznego). Pokaz, poprzedzony słowny wstępem w języku chorwackim i angielskim nie był długi. Po przyciemnieniu światła uruchomiono transformator, a trzymane przez ochotników bezprzewodowe lampy rozjarzyły się na 30 sekund, gasły i zapalały się w zależności od zbliżania lub oddalania ich od źródła pola ekeltromagnetycznego. By dzieci mogły w pełni docenić to zjawisko, trzeba im dokładnie wyjaśnić, że lampa, nie jest latarką na baterię i nie ma wbudowanego żadnego źródła zasilania.
W trzecim budynku znajduje się sklep z pamiątkami i sala w której odbywa się projekcja filmu biograficznego, którego kopię można również kupić w lokalnym sklepie z pamiątkami. Film trwa około pół godziny, projekcja odbywa się zawsze bezpośrednio po zakończeniu pokazu lamp bezprzewodowych. Obok sklepu z pamiątkami, zobaczyć można kopię modelu zdalnie sterowanej łodzi podwodnej, zaprezentowanego przez Teslę 1 w 1898r. na wystawie elektrycznej w Madison Square Garden.
Miejsce może nie poraża ilością eksponatów i przepychem, ale można tam miło spędzić czas, nawet jeśli nie jest się szczególnym fanem elektryczności i „Władcy Piorunów”.

Veni

 

„Władca piorunów. Nikola Tesla i jego genialne wynalazki”. Przemysław Słowiński. Krzysztof K. Słowiński

Zainteresowanym niezwykłą historią urodzonego w Chorwacji wielkiego wynalazcy polecam biografię. Ciekawa i zaskakująca lektura. Warto przeczytać przed wizytą w Smiljan.

Jeden komentarz do “CHORWACJA / MUZEUM TESLI W SMILJAN”

  1. Wracaliśmy z wakacji w Chorwacji. Świetna propozycja na chwilę wytchnienia w drodze autostradą. W cieniu drzew można oddalić moment powrotu i uzupełnić bagażnik o kolejne butelki z regionalnym płynem. Polecam rakije z miodem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *